Karadağ ülkesin de oturum izni alabilenin bir den fazla başvuru yolu vardır. Karadağ da oturum izni nasıl alınır ? sorusundan ziyade bu ülkede oturum izni almanın sizlere neler katabileceğini iyi araştırmanız gerekiyor. Örnek verecek olursak Türkiye’den Karadağ ülkesine çalışmak için gelmek isteyen kişilerin, Türkiye’den daha avantajlı olmayacağını bilmenizi isteriz.
Bu yazımızı sıkılmadan okur ve yazının sonunu getirebilirseniz, Karadağ hakkındaki tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. İnternet ortamın da yaygınlaşan bir çok yanlış bilgiyi düzeltiyoruz ve doğru bilgileri sizlere sunuyoruz.
Şayet Karadağ ülkesi için güzel planlarınız var ise, isteriz ki kabusunuz olmasın !
Karadağ ülkesin de yaşamak gerçekten de çok güzel diyebiliriz. Yaklaşık 6 yıldır bu ülkede yaşıyor olmanın mutluluğunu, bizlere kattığı avantajları anlatmakla bitiremeyebilirim. Fakat bunun yanında 6 yıldır bu ülkede yaşıyor olmanın tanıklık ettirdiği acı gerçekler de var.
Son üç dört yıl içerisin de Türkiye’den çok fazla kişi Karadağ ülkesin de yaşamak yada şirket kurmak için başvuruda bulundu. % de olarak vermek gerekirse %80’i geri Türkiye’ye döndü diyebiliriz. Bunun bir çok sebebi var ama yazımızı çok da fazla uzatmaya gerek yok. Kısaca anlatmaya çalışalım.
Ticari yada çıkar amaçlı öneriler !
Sosyal plartfomlar da o kadar güzel anlatılmış ki Karadağ ülkesi biz gelmemiş olsaydık belki biz de kanar ve hemen bir danışmanlık firması ile iletişime geçerdik. Ücretli yada ücretsiz yayınlanan sosyal ağlarda ki videoların bilinçli yada bilinçsiz bir şekilde sizleri yanlış yönlendirdiğini bilmelisiniz. Bunu çok samimi söylüyoruz.
- Çalışabilecek bir çok sektör
- Bir çok ticari yatırım imkanı
- Avrupa birliği avantajları
- Oturum izni sonrası vatandaşlık imkanı
- Emlak alımın da vatandaşlık imkanı
- Pasif şirket ve masrafları
Gibi gibi bir çok sloganın videolar ile internet ortamında dolaştığını biliyoruz. Oysa ki bu bilgilerin neredeyse tamamı yanlış.
Tek tek kısaca izah etmeye çalışalım
Karadağ‘da hangi işlerde çalışılabilir ?
Türkiye‘den gelip bu ülkede çalışabileceğiniz sektör sayısı hiç de anlatıldığı kadar fazla değil. 2024 yılı itibari ile yaptığımız araştırmalar doğrultusun da Karadağ ülkesin de en çok Türk inşaat işçisi bulunuyor. Bunun yanı sıra gıda sektöründe ve Call Center Personeli olarak çalışan Türk vatandaşları bulunuyor. Bunun dışın da üstün meziyetleriniz yoksa bu sektörlerin dışın da işçi olarak bir sektörde çalışmanız neredeyse imkansız gözüküyor. BU saydığımız sektörlerin Türk işletmecilere ait olduğunu da belirtmek isteriz.
Karadağ’da hangi sektörlere yatırımlar yapılabilir ?
Halı hazır da çok da sektör çeşidi olmayan bu ülke de yapılabilecek en mantıklı yatırımları zaten irili ufaklı Türk yatırımcılar yapmış durum da . Kimileri başarılı olurken kimileri de başarısız oldular. Restaurant, Apart, Taşımacılık gibi sektörlerin yatırım yapılabilir olması iştahınızı kabartmış olsa da, başarılı olabilmeniz için unutmayın ki bu sektörler de daha önce tecrübe edinmiş olmalı ve Karadağ ülkesin de bu sektörler de yatırım yapmış yerli yabancı yatırımcıların eksiklerini tamamlayabilmeniz gerekli.
Karadağ Avrupa Birliğine Girecek mi Ne zaman girecek ?
2025 yılın da Karadağ ülkesinin Avrupa birliğine girebilir söylentileri doğruluk payı taşıyor. Fakat Avrupa birliğine girdiğin de Karadağ ülkesin de aktif/pasif şirketleri olan yabancı yatırımcılar nelerden faydalanabilir konusun da ki söylemler bir hayli yanıltıcı ve ticari çıkar amaç güttüğünü belirtmek isteriz.
( Montenegro ) Karadağ Avrupa birliğine girdiğin de yabancı şirket sahiplerinin elini kolunu sallayarak Karadağ pasaportuna sahip biri gibi Avrupa ülkelerine gidemeyeceğini kesin bir dille belirtmek isteriz. Avrupa birliği avantajlarından sadece Karadağ pasaportuna sahip kişiler faydalanabilir.
Sadece vize avantajı olabilir. Buda kesin değil.
Karadağ’da en az 6 aylık bir şirkete sahip olan yabancı uyruklu kişilerin Avrupa ülkeleri için yapacağı vize başvurusunun Karadağ’da bulunan şirketi üzerinden yapması avantaj sağlar. Örnek verecek olursak, Türkiye’den Polonya için yapacağınız vize başvurusunun red olasılığı çok yüksek olabilir. Karadağ’da şirketiniz üzerinden Polonya konsolosluğuna şirket evraklarınız ve oturum izniniz ile birlikte yapacağınız vize başvurusunun kabul olma olasılığı daha yüksektir.
Şübe olarak her hangi bir Avrupa ülkesin de ticaret yapabilirsiniz.
Bir diğer avantajı ise aktif olan bir şirketinizin her hangi bir Avrupa ülkesin de daha kolay ve avantajlı bir şekilde şübesini açabilmek. Bunların dışın da Karadağ ülkesinin Avrupa birliğine girmesinin sizlere pek faydası olmayacaktır. Umarım elinizi kolunuzu sallayarak Avrupa birliğine girebilmek için şirket kurmak yada başka bir niyetiniz yoktur. !
Oturum izni alıp sonrasın da vatandaşlık alabilir miyim ?
Bu mümkün ama anlatıldığı kadar kolay değil. Karadağ ülkesin de oturum izni almış bir kişinin 10 yıl boyunca kesintisiz olarak oturum iznini yenilemiş ve 10 yıl boyunca her yıl 12 ayın 11 ayı Karadağ ülkesin de bulunmuş olması gerekiyor. BU şartları yerine getirdikten sonra 10. yıl sonrasın da yapılacak vatandaşlık başvurusunun incelemesi sonrasın da uygun görülürse vatandaşlığa hak kazanabilirsiniz.
Karadağ’da Emlak ile vatandaşlık alınır mı ?
Önceleri şehir şehir fark eden emlak yatırımı ile birlikte Karadağ vatandaşlığı alınıyordu. Fakat 2024 yılı itibari ile bu durum geçici olarak durduruldu ve emlak yatırımı ile vatandaşlık alınamıyor. Detaylı bilgi gelecek.
Karadağ’da Pasif bir şirketin yıllık sabit masrafını ne kadar ?
Bu konuda bir çok kişi ticari çıkar amaçlı olsa gerek şirket kurulumu oturum izni ve sonrasın da yıllık ödemeniz gereken sabit masraflardan pek bahsetmez. Bu konuda sizleri aydınlatmak istiyoruz.
Pasif şirket dahi olsa şirket sahibinin her ay ve her yıl sonu ödemesi gereken sabit giderler vardır.
- Her ay : Sigorta ücreti ( 120 Euro )
- Her Ay : Muhasebe ücreti ( 50-80 Euro )
- Yıl sonu defter kapama ( 100-150 Euro )
- Oturum izni yenileme ( 150-200 Euro )
Karadağ’da olup olmadığınızın önemi olmaksızın yukarıda belirtmiş olduğumuz sabit masrafları her ay ve yıl sonu ödeme zorunluğunuz var. Bunları bilerek Karadağ planlarınızı gözden geçirmenizi öneriyoruz.
Lütfen şehir değiştirmenin zor olduğu bir dönemde ülke değiştirmenin ne kadar zor olabileceğini göz ardı etmeyin.