Bizler de Montenegro’da (Karadağ) yaşama kararı almıştık ve şimdi her birimiz kendi işletmesinin başında işlerini devam ettiriyor. (Otel, restaurant, Rent A Car, emlak alım-satım kiralama)

5 yıl önce başlayan Karadağ maceramız ilk etapta hiç de kolay değildi. Dil bilmemek, kanunlardan haberdar olmamak işimizi baya bir zorlaştırmıştı. İngilizce bilmek, Karadağ’ın kamu kuruluşlarında pek de işe yaramıyor. Burada yaşamış olduğumuz sorunların çözümü için danıştığımız kişiler ya da danışmanlık firmaları bizden çok fazla ücret talep etti. Bir kaç arkadaş bir araya gelip sorunlarımızı kendimiz nasıl çözebiliriz konusunda kafa yorduk ve uzun bir uğraştan sonra sorunlarımızı bir bir çözdük. Herkes birbirinin sorununa odaklandı ve çözüm için edindiğimiz bilgiler doğrultusunda hareket ederek bu günlere geldik.

Bu günlere geldik diyoruz… Çünkü artık NevaSAM Danışmanlık şirketi altında birleştik. Şirket olarak tüm bilgi ve birikimimizi size sunuyoruz. Sunuyoruz ama öyle uçuk rakamlara değil tabi.

2-3 bin euro ödemeyin!

İlk bu ülkeye geldiğimizde bizden de 3 bin euro civarında para talep edildi. Daha önce Ukrania/Kiev maceramız olduğu için bu rakamların çok fazla olabileceğini düşündük ve araştırma içerisine girince gördük ki daha ucuz fiyatlara da aynı hizmeti verecek firmalar var. Daha ucuza yapan firmalar varken 2-3 katı ödeme yaparak aynı işleri yaptırmak mantıklı gelmedi.

Ve bunun gibi bir çok konuda acele etmeyerek hep doğru kararlar almaya çalıştık. Bu ülkede ne yapmak isterseniz isteyin sakın ama sakın acele etmeyin. Bazı firmalar ‘1500 Euro‘ya şirket kurulup oturum mu alınırmış’ şeklinde açıklamalar yaparak şirket ve oturum kartı için istedikleri fahiş fiyatların üstünü örtmeye çalışıyor.

Bazı yanlış bilgileri de buradan düzeltmek istiyoruz. Youtube videolarında veya web sitelerinde 3 bin euro şirket kurma ve oturum kartı alma ücreti sunuluyor. Tabi ki isteyen firma istediği fiyatı verebilir. Fakat daha ucuza yapan firmalar içinde ‘yasal olmayan işler yapıyorlar’ ‘garanti değil deyip’ kötülemek de doğru değil.

Karadağ’ın ‘şirket kurma ve oturum izni alma’ için belirlediği fiyatlar sabittir. Hiçbir firma bunun dışında hareket edemez. Şirketler giderleri doğrultusunda bu işlemler üzerine belirli bir kar marjı ekler. Şirket olarak belirlediğimiz kar marjı doğrultusunda 1500 euro ücretle bu işlemleri sizin ile birlikte devlet kurumlarında yapıyoruz.


1500 euroya şirket + oturum


Zamanında bin euro ödeyip oturum aldığımız bu ülkede artık şirket + oturum işlemlerinizi profesyonel ekibimizle takip ediyoruz.

Bunun dışında:gibi ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz. Karadağ vatandaşı çalışanlarımız ile birlikte sizlere en iyi hizmeti en hızlı şekilde sunuyoruz.

 

Related Posts

Karadağ Danışmanlık
NevaSam Danışmanlık olarak Karadağ ( Montenegro ) hakkında tüm merak ettiğiniz konulara ücretsiz olarak cevap verebiliriz. Bu ülkede yaşıyor ve ticaret yapıyor olmanın bize sağladığı…
Read More
Fiyat Listemiz
Neva-SAM Danışmanlık olarak sabit fiyatlarımızın listesini aşağıda bulabilirsiniz. Yayınladığımız fiyat listesi içerisin de Konaklama araç kiralama davetiye gibi hizmetleri eklemedik. Bu fiyatlar Karadağ ülkesine gelip…
Read More
Karadağ Vergi Sistemi
Karadağ vergi sistemini size anlatmak istedik. Sizler için biraz uzun bir yazı olabilir fakat Karadağ ile ilgili uzun süreli düşünceleriniz var ise okumanızı bilgi sahibi…
Read More
Karadağ Sağlık Ve Eğitim Sistemi Nasıl
Karadağ ülkesi için en çok merak edilen konuların başında Karadağ Sağlık Ve Eğitim Sistemi geliyor. Sağlık hizmetleri konusun da eksiklerini olduğunu düşündüğümüz Karadağ Devlet Hastanelerinin…
Read More